Marketplace Menu
  • Promocje
  • Kominki z kominem NOWOŚĆ
  • Piece KOZY
  • Grzejniki
  • Kotły i piece C.O.
  • Promocje
  • Kominki z kominem NOWOŚĆ
  • Piece KOZY
  • Grzejniki
  • Kotły i piece C.O.

OGRODZENIE PEŁNE CZY AŻUROWE?

Elżbieta Szymkowicz
11-06-2021

Ogrodzenie spełnia wiele funkcji w naszym otoczeniu. Zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, nadaje charakter najbliższemu otoczeniu oraz daje odczucie namacalnej granicy działki. Wybór typu ogrodzenia jest zasadniczy przez wzgląd na odrębne właściwości, cenę oraz trwałość użytych materiałów. Wygląd ogrodzenia czyli to, czy ogrodzenie będzie pełne, czy też w części ażurowe, zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Informacje o specyfice ogrodzenia, można uzyskać w gminie, w referacie planowania przestrzennego dla danego terenu. Po zapoznaniu się z tym dokumentem, możemy określić wygląd i charakter naszego ogrodzenia.


Ważnym elementem w budowie ogrodzenia jest to aby współgrało z otoczeniem i komponowało się z posadowionym na działce budynkiem oraz charakterem ogrodu. Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy, należy podjąć decyzję – z czego budujemy i jaka będzie forma naszego ogrodzenia. Ogrodzenie może być delikatne, ażurowe, nie zasłaniające ładnego widoku, bądź może to być szczelna zapora oddzielająca nas od hałasu i kurzu z ulicy.

 

W dużych miastach, gdzie działki są niewielkie, a domy powstają pośród istniejącej zabudowy, często zabronione jest stawianie szczelnych, wysokich ogrodzeń. Oferta rynkowa daje wiele alternatyw, dlatego też należy dobrać ogrodzenie do swoich potrzeb i możliwości. Domy w nowoczesnej architekturze dobrze komponują się z ogrodzeniami betonowymi i metalowymi o prostych i klasycznych formach. Do budynków w stylu rustykalnym, o wiejskim charakterze, najlepiej współgrają ogrodzenia o równie tradycyjnym charakterze, wykorzystujące materiały pochodzenia naturalnego tj. kamień czy drewno. Domy w stylu klasycznym harmonizują się z ogrodzeniem tradycyjnym, wybudowanym w charakterze domu. Najlepiej komponować się będą ogrodzenia wymurowane z cegieł bądź pustaków w kolorze dachówki. Niepowtarzalny charakter można nadać ogrodzeniu, łącząc ze sobą elementy różnego materiału. Słupki i podmurówki betonowe można zestawić z przęsłami metalowymi, drewnianymi, a nawet z aluminiowymi, co daje wiele możliwości i nieodwzorowany wygląd. Coraz to nowsze i zaawansowane technologie produktu, pozwalają nam na zastosowanie materiałów, które do złudzenia przypominają materiały zamienne, jednak są bardziej wytrzymałe, nie wymagają odnawiania i trwalsze. Przykładem są panele kompozytowe, które są praktycznie nierozróżnialne od tradycyjnych desek drewnianych, jednak ich parametry są zdecydowanie wyższe.


Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę. Nie dotyczy to jednak ogrodzeń, których wysokość przekracza 2,20m oraz w sytuacji kiedy stawiane są w pobliżu dróg bądź torów kolejowych. W takich wypadkach należy zgłosić chęć budowy w starostwie powiatowym oraz wstrzymać się z budową na 30 dni. Jeżeli po takim okresie nie przyjdzie pismo odmowne, możemy zacząć postępować z budową.